Při nákupech nad 1300 Kč máte dopravu do Zásilkovny zdarma!

Nedělejte tyto chyby. Palte svíčky jako profíci.

Že jsou sójové svíčky přírodní, ekologické a netoxické už určitě víte. Taky víte, že správná péče o tyto svíčky je klíčová. Základní informace a rady jak se o ně starat jsme již shrnuli ve článku TADY.
 
Tentokrát se podíváme na chyby, kterých se při pálení svíček možná nevědomě dopouštíte. Vyvarujte se jich a můžete si být jisti, že se k parafínových svíčkám už nevrátíte. Sójové svíčky vám totiž nabídnou mnohem víc - výrazně delší dobu hoření, čistší a klidnější plamen a hlavně čisté, přírodní složení, kterým nezatěžují ovzduší.
 

Chyby, aneb co se při nesprávné péči může stát:

  • Svíčku nelze zapálit
I to se může stát. Proč? Pravděpodobně proto, že knot je příliš dlouhý anebo naopak příliš krátký. Řešení je v obou případech jednoduché. Správná délka knotu se pohybuje cca mezi 3 až 5 mm.
Dlouhá odhořelá část knotu je běžný jev u přírodních svíček - proto je potřeba jej po každém hoření zkracovat. Pokud toto pravidlo nedodržujete, svíčku buď vůbec nezapálíte a nebo nebude hořet klidným a čistým plamenem. Pokud jste knot zkrátili a i přes to se vám jej nedaří zapálit, zkraťte jej více. Možná budete překvapeni, jak krátký knot k zapálení svíčky stačí.
Stává se to málokdy - pokud jste knot omylem odlomili až příliš, může být zapálení obtížné. V takovém případě vám bude stačit "vydlabat" trochu vosku z okolí knotu. Ten díky tomu získá potřebný prostor k rozhoření.
  • Plamen je příliš silný a čoudí
Tento jev je typický znak toho, že svíčka hoří příliš dlouho. Sfoukněte plamen a před dalším zapálením nechte roztopený vosk znovu zatuhnout a zastřihněte knot. Další variantou je, že jste zapomněli knot zastřihnout a už při zapálení byl příliš dlouhý.
  • Svíčka dohořela a plíšek od knotu nelze odlepit ze dna nádoby
U našich svíček by se vám to stát nemělo. Kdyby přece, prozradím vám trik - řešte to už ve chvíli, kdy svíčka dohořívá a kdy je nádoba i její obsah ještě teplý. Jakmile je na dně již minimum vosku a knot pomalu dohořívá, zhasněte svíčku a po chvíli vyklopte tento zbytek vosku i s hliníkovým plíškem do odpadků. Velmi pravděpodobně půjde plíšek vyklopit dobrovolně - pokud ne, pomozte mu nožíkem.
  • Svíčka vyhořela a vosk zůstal na bocích nádoby
Tomuto jevu se říká "tunelování" a u levných parafínových svíček je běžný. U těch našich sójových se vám to nestane. Stačí, když dodržíte jedno pravidlo - svíčku nechejte hořet vždy až do chvíle, kdy je celý její povrch rozpuštěný. Tento čas se odvíjí především od velikosti nádoby - čím užší nádoba, tím kratší čas je potřeba. Zpravidla se může jednat o dvě až pět hodin. Nezapalujte tedy svíčku "jen na pár minut" a dejte jí potřebný čas.
  • Plamen při hoření příliš plápolá
Je možné, že svíčka hoří až moc dlouho, takže je knot příliš dlouhý a chce zastřihnout. A nebo jste jen zapálili svíčku v blízkosti otevřeného okna nebo v průvanu. :)
 

A na co dalšího je potřeba myslet?

Nenechávejte svíčky dohořet až do úplného zhasnutí plamene - nádoba by se mohla příliš rozpálit. Využijte malého zbytku roztopeného vosku na dně a vylijte obsah do odpadkového koše - díky tomu se plíšek od knotu snadno odlepí a nádoba se bude i velmi snadno umývat. Za každých okolností dbejte bezpečnostních pokynů, svíčku nechávejte hořet v bezpečné vzdálenosti od okolních předmětů a umisťujte ji na nehořlavý povrch - v tom vám pomůžou třeba tyto podtácky a podnosy. Svíčku nikdy nenechávejte hořet bez dozoru - znáte to. Náhoda je blbec.
 
Zato vy jste teď o kousek chytřejší. :) Pokud se vám cokoliv z toho stalo anebo pravidelně stává, tak už víte, co s tím. 
 
Napište mi, zda pro vás byly tipy přínosné nebo vám ve článku něco chybí - třeba tady, na Instagramu.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení